19 Mayıs ‘ta Yakılan Bağımsızlık Ateşi !

 ”19 Mayıs 1919 ‘da Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal, bağımsızlık ateşini yakmış ve bugünlere bu ülkeyi getirmiştir. Başta Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, bu vatan için hiç çekinmeden canlarını feda etmiş şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Bu güzel günde hem Atamızın doğum gününü hemde gençlerimizin bayramını kutluyoruz. ”

Onair Music & Entertainment Company


19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Nasıl Ortaya Çıktı ? (Tarihçe)

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî bayramıdır. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında kutlanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir.Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.


Kaynak : Vikipedi

twitter-onaircompany