Eşsiz Bir Zaferin Adı : Büyük Taaruz !

” Türkiye’nin tarihindeki eşsiz zaferlerden biri olan 30 Ağustos 1922 Büyük Taaruz Zaferi diğer adıyla Başkomutanlık Meydan Muhaberesi Zaferi tüm Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kutlu olsun. ”

Onair Music& Entertainment Company


30 Ağustos Zafer Bayramı Nasıl Ortaya Çıktı ?

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmi, ulusal bir bayramıdır.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.


Kaynak: Vikipedi

twitter-onaircompany